Stor økning i antall tinglysinger
Publisert: 2. februar 2021
Løsøreregisteret hadde økning i antall tinglysinger i 2020 og det ble behandlet over 25 000 flere saker enn året før.

– Til tross for stor nedgang våren 2020, var økningen så stor på høsten at økningen for hele året er på 3,7 prosent, opplyser fagdirektør i avdeling registerforvaltning Narve Amundsen.
Han opplyser at det allerede i 2019 var rekordmange saker i Løsøreregisteret, og at trenden har fortsatt i 2020.
Antallet saker i Løsøreregisteret i 2020 var 698 505 sett opp mot 672 966 i 2019.
– Når det gjelder salgspant i motorvogn er det en økning på rundt 4 prosent i 2020. Det er også en økning for pant i driftstilbehør og pant i varelager. Vi ser også en økning på 18 prosent når det gjelder åpning av gjeldsforhandling for privatpersoner, opplyser Amundsen.
Han legger til at andelen elektronisk tinglysing har økt i 2020. Det gir økt kvalitet på tinglysingsdataene og er kostnadsbesparende for næringsliv og det offentlige. I 2020 var den elektroniske andelen på 77 %, noe som er en økning på 5 % sammenlignet med 2019.
Tallgrunnlag utvalgte områder
Vil du ha nyheter fra oss rett i innboksen? Meld deg på vårt nyhetsbrev.